Skip to product information
Honor X8b 256GB Midnight Black
€500,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.7 inch, Full HD, 90 Hz, 108 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Snapdragon 680, Android 13, 4,500 mAh
general
| Product types | Dual-SIM mobile phone, Android phone, Phablet, LTE Smartphone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Honor X |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | bright display |
Display
| Display size | 6.7 inches / 17.018 cm |
| Display resolution | 2,412 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20.1:9 |
| Display special features | Always On Display |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Triple camera |
| Camera 1 | Wide angle, f/1.8, 108MP |
| Camera 2 | Ultra-wide angle, f/2.2, 5MP |
| Camera 3 | Macro, f/2.4, 2MP |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase detection autofocus (PDAF) |
| Digital zoom | 8x |
| Shooting functions | Panorama, HDR, Macro, Portrait mode, Pro mode, Slow motion, Time lapse |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide angle, f/2.1, 50MP |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 680 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.4 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 610 |
| Dual SIM technology | Dual SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Brightness sensor, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, Galileo |
Software
| Available operating system | Android 13 |
| User interface | MagicOS 7.2 |
Communication
| Mobile communication standard | 4G |
| Mobile data communication | LTE |
| Local connections | WLAN, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot, Dual-band WLAN, NFC, Bluetooth |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 166 g |
| Height | 161.05 mm |
| Width | 74.55 mm |
| Depth | 6.78 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 4,500 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery features | fixed battery, fast charging function |
| Fast charging technology | SuperCharge |
| Charging current specifications | 35W, 11V/3.2A |
Other features
| Integrated security | Fingerprint, Facial recognition |