Skip to product information
Hotwav A17 Pro Max
€126,00 EUR
LTE Smartphone, 6.75 inch, HD, 120 Hz, 4 GB RAM, 128 GB internal memory, ASR8662, Android 15, 5,160 mAh
general
| Product types | LTE smartphone, 5G phone, dual-SIM phone, phablet, Android phone |
General
| Market launch | 2026 |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 6.75 inch / 17.145 cm |
| Display resolution | 1,600 x 720 pixels / HD |
| Display type | LCD, IPS |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 260 ppi |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 13MP |
| Focus function | Autofocus |
| Shooting functions | Continuous shooting, HDR, self-timer, scene recognition |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 5MP |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Processor type | ASR8662 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 1.75 GHz |
| Graphics processor (GPU) | ARM G310 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSD |
| Sensors | Proximity sensor, Hall sensor, Brightness sensor, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou |
Software
| Available operating system | Android 15 |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communication | LTE |
| Local connections | Bluetooth, WLAN |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connection | 3.5mm jack |
Casing
| Design | Bar phone |
| Weight | 225 g |
| Height | 168 mm |
| Width | 78 mm |
| Depth | 8.5 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,160 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | Fast charging function, permanently installed battery |
| Charging current specification | 18W |
Further features
| Integrated security | Fingerprint |