Skip to product information
Hotwav R8
€170,00 EUR
5G tablet, 10.1 inches, screen resolution 1,280 x 800 pixels, 4 GB RAM, 128 GB, Android 14, microSD, 13 MP, 960 g
general
| Tablet types | 5G tablet, gaming tablet, outdoor tablet, LTE tablet |
| Certifications | IP68, IP69K, MIL-STD 810G |
| suitable for | games |
Display
| Display size | 10.1 inches |
| Screen diagonal | 25.654 cm |
| Screen resolution | 1,280 x 800 pixels |
| Display type | IPS, LED backlight, widescreen, touchscreen |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 450 cd/m² |
Processor
| Clock frequency | 1.6 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | Unisoc Tiger |
| Processor | Unisoc Tiger T606 |
RAM
| RAM | 4 GB |
Storage
| Internal storage | 128 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 14 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ac |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.1 |
| Mobile data communications | 5G, LTE, 4G |
Camera
| Max. camera resolution | 13 MP |
| Front camera | 5.0 megapixels |
Power supply
| Battery | Lithium polymer |
| Battery capacity | 10,800 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | black |
| Length | 25.2 cm |
| Width | 16.8 cm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 960 g |
Other features
| Connections | SIM card slot, USB-C |
| USB version | USB 2.0 |
| Features | Dual-band antenna |
| Outdoor functions | GPS, Assisted GPS, Beidou, Galileo, GLONASS |
| Market launch | 2024 |