Skip to product information
Hotwav R9 Ultra red
€350,00 EUR
Gaming Tablet, 11 inch, screen resolution 1,920 x 1,200 pixels, 8 GB RAM, 512 GB, Android 15, 64 MP, 1,066 g
general
| Tablet types | Gaming Tablet, 5G Tablet, Outdoor Tablet |
| Certification | IP68 |
| suitable for | games, movies |
EU energy label
| Battery life per charging cycle | 259h 43min |
| Reliability class | A |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress Protection Rating | IP68 |
Display
| Display size | 11 inch |
| Screen diagonal | 27.94 cm |
| Screen resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Display type | Touchscreen, Widescreen, LED backlight |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 400 cd/m² |
Processor
| Clock speed | 2.1 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | Unisoc Tiger |
| Processor | Unisoc Tiger T765 |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| internal storage | 512 GB |
| Storage type | Flash storage |
Operating system
| Operating system | Android 15 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| max. storage expansion | 2,000 GB |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.0 |
| mobile data communication | 5G |
Camera
| max. camera resolution | 64 MP |
| Front camera | 16.0 Megapixels |
Graphics
| Graphics card manufacturer | ARM |
| Graphics card | ARM Mali G57 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery | Lithium-Polymer |
| Battery capacity | 20,080 mAh |
Dimensions & weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | red |
| Length | 18.2 cm |
| Width | 27 cm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 1,066 g |
Further features
| Special feature | Dual SIM |
| Outdoor function | GPS |