Skip to product information
HP 15-fc0554ng
€605,00 EUR
Multimedia Notebook, 15.6 inch, Full HD, Aspect Ratio 16:9, AMD Ryzen 5 7520U, 16 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, AMD Radeon Graphics, Windows 11 Home, Battery life 7.5 h, 1.6 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
Display
| Display Size | 15.6 inch |
| Screen Diagonal | 39.624 cm |
| Display Technology | Full HD |
| Display Resolution | 1,920 x 1,080 pixels |
| Displays | anti-reflective, matte, widescreen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 |
| Processor | AMD Ryzen 5 7520U |
| Processor Codename | Mendocino |
| Number of Processor Cores | 4 |
| Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max. Turbo Clock Speed | 4.3 GHz |
| Max. Power Consumption (TDP) | 15 Watts |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 4 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | AMD |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Output | HDMI |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
| Bit Architecture | 64 Bit |
Connectivity
| Ports | Headphone Out, Microphone In, 3 x USB 3.0 |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.0 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ac |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1280 x 720 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker System | Stereo |
Power Supply
| Battery | Lithium-Ion |
| Battery Life | 7.5 h |
| Number of Cells | 3 |
| Watt-hours | 41 Wh |
| Power Adapter | 45 Watts |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | silver |
| Depth | 23.6 cm |
| Height | 19 mm |
| Width | 35.9 cm |
| Weight | 1.6 kg |
Further Features
| Features | Speakers, Webcam |
| Market Launch | 2023 |