Skip to product information
HP 17-cn4556ng
€642,00 EUR
Multimedia Notebook, 17.3 inch, Full HD, Aspect Ratio 16:9, Intel Core 5 120U, 16 GB RAM, 512 GB SSD Storage, Intel Graphics, Windows 11 Home, Battery life 8.25 h, 2.08 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
Display
| Display Size | 17.3 inch |
| Screen Diagonal | 43.942 cm |
| Display Technology | Full HD |
| Display Resolution | 1,920 x 1,080 pixels |
| Displays | Widescreen, IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core 5 |
| Processor | Intel Core 5 120U |
| Processor Codename | Raptor Lake-U Refresh |
| Number of Processor Cores | 10 |
| Clock Speed | 0.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Max Power Consumption (TDP) | 15 Watts |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 12 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | PCIe SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Intel |
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Output | HDMI |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
Connectivity
| Ports | Headphone Out, Microphone In, 1 x USB 3.1, 2 x USB 3.2 |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
| WLAN Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1280 x 720 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker System | Stereo |
Power Supply
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 8.25 h |
| Number of Cells | 3 |
| Watt-hours | 41 Wh |
| Power Adapter | 45 Watts |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | silver |
| Depth | 25.8 cm |
| Height | 21 mm |
| Width | 40.1 cm |
| Weight | 2.08 kg |
Other Features
| Features | Webcam, Speakers, USB-C |
| Market Launch | 2024 |