Skip to product information
Mini-PC HP Elite Intel Core i5-14500 14-Core 2.6 GHz 16 GB DDR5 256 GB M.2 SSD Intel UHD Graphics 770 Shared Memory Microsoft Windows 11 Professional
€1.047,00 EUR
Mini-PC, Intel Core i5-14500, 2.6 GHz, 14-Core, 16 GB RAM, DDR5, 256 GB SSD storage, Intel UHD Graphics 770, shared graphics memory, Microsoft Windows 11 Professional
General
| PC type | Mini PC |
| Suitable for | Business |
| Series | HP Elite |
Processor
| Processor | Intel Core i5-14500 |
| CPU type | Intel Core i5 |
| Clock speed | 2.6 GHz |
| Max. Turbo Clock | 5 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Number of processor cores | 14-Core |
| Number of threads | 20 |
| Cache | 24 MB |
| Power consumption (TDP) | 65 Watt |
RAM
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Memory clock speed | 4,800 MHz |
| Number of RAM slots | 2 |
Storage
| SSD storage | 256 GB |
| Hard drive type | M.2 SSD |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video outputs | DisplayPort, HDMI |
Operating System
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional |
Communication
| Data communication | LAN, WLAN, Bluetooth |
| LAN standard | LAN 10/100/1000 (GBit-LAN) |
| WLAN standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Case Features
| Case types | Desktop, Mini-ITX |
| Color | black |
| Power supply | 120 Watt |
| Power supply | AC 120/230 V |
Dimensions & Weight
| Height | 3.4 cm |
| Width | 17.7 cm |
| Depth | 17.5 cm |
Additional Features
| Features | with SSD |
| Scope of delivery | with mouse, with keyboard |