Skip to product information
HP OmniBook Flip X 14-fm0178ng
€1.374,00 EUR
Convertible Notebook, 14 inch, 2.8K, aspect ratio 16:10, Intel Core Ultra 7 258V, 32 GB RAM, 2,000 GB SSD storage, Intel Arc Graphics 140V, Windows 11 Home, 1.39 kg
general
| Notebook Type | Convertible Notebook |
| Series | HP OmniBook |
Display
| Display Size | 14 inch |
| Screen Diagonal | 35.56 cm |
| Display Technology | 2.8K |
| Display Resolution | 2,880 x 1,800 Pixels |
| Displays | Touchscreen, OLED |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V |
| Processor Codename | Lunar Lake |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max. Turbo Clock | 4.8 GHz |
| Max. Power Consumption (TDP) | 17 Watts |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 12 MB |
RAM
| RAM | 32 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 2,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Intel |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Output | HDMI |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
AI
| AI Processor | Intel AI Boost |
Communication
| Data Communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | 5.0 Megapixels |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Systems | Stereo, DTS X Ultra |
Power Supply
| Battery | Lithium-Ion |
| Number of Cells | 3 |
| Watt-hours | 59 Wh |
| Power Adapter | 65 Watts |
Dimensions & Weight
| Design | Convertible |
| Color | gray |
| Weight | 1.39 kg |
Other Features
| Equipment | Speakers, Webcam |
| Market Launch | 2025 |