Skip to product information
Mini-PC HP Pro Intel Core i5-12500T 6-Core 2.000 MHz / 2 GHz 16 GB 256 GB M.2 SSD Intel UHD Graphics 770 Shared Memory Microsoft Windows 11 Professional
€670,00 EUR
Mini PC, Intel Core i5-12500T, 2 GHz, 6-Core, 16 GB RAM, 256 GB SSD storage, Intel UHD Graphics 770, shared graphics memory, Microsoft Windows 11 Professional
general
| PC type | Mini PC |
| suitable for | Business |
| Series | HP Pro |
Processor
| Processor | Intel Core i5-12500T |
| CPU type | Intel Core i5 |
| Clock frequency | 2,000 MHz / 2 GHz |
| max. turbo clock | 4.4 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Alder Lake |
| CPU socket | Socket 1700 |
| Number of processor cores | 6-Core |
| Number of threads | 12 |
| Cache | 18 MB |
| Power consumption (TDP) | 74 Watt |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| SSD storage | 256 GB |
| Hard drive type | M.2 SSD |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Operating system
| Operating system | Microsoft Windows 11 Professional |
| Bit architecture | 64-Bit |
Connectivity
| Connections | audio output, audio input, 5 x USB 3.2, 1 x USB 3.1 Type-C |
| Front connections | headphone-microphone combo port, 2 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Type-C |
Communication
| Data communication | LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| LAN standard | LAN 10/100/1000 (GBit-LAN) |
| WLAN standard | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Case properties
| Case type | Small Form Factor (SFF) |
| Color | black |
| Power supply | 90 Watt |
| Power supply | AC 120/230 V |
Dimensions & Weight
| Height | 17.5 cm |
| Width | 17.7 cm |
| Depth | 3.4 cm |
Other features
| Equipment | with SSD |