Skip to product information
Mini-PC HP Pro Intel Core i7-13700T 16-Core 1.4 GHz 32 GB DDR4 512 GB M.2 SSD Intel UHD Graphics 770 Shared Memory Microsoft Windows 11 Professional
€1.045,00 EUR
Mini PC, Intel Core i7-13700T, 1.4 GHz, 16-Core, 32 GB RAM, DDR4, 512 GB SSD storage, Intel UHD Graphics 770, Shared Memory Graphics, Microsoft Windows 11 Professional
General
| PC type | Mini PC |
| Suitable for | Business |
| Series | HP Pro |
Processor
| Processor | Intel Core i7-13700T |
| CPU type | Intel Core i7 |
| Clock speed | 1.4 GHz |
| Max. turbo frequency | 4.9 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Raptor Lake |
| Number of processor cores | 16-Core |
| Number of threads | 24 |
| Cache | 30 MB |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 Watts |
RAM
| RAM | 32 GB |
| RAM type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3,200 MHz |
| Number of RAM slots | 2 |
| Maximum memory expansion | 64 GB |
Storage
| SSD storage | 512 GB |
| Hard drive type | M.2 SSD |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video outputs | DisplayPort, HDMI |
Operating System
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional |
Connectivity
| Ports | Audio output, Audio input, 5 x USB 3.2, 1 x USB 3.2 Type-C |
| Front ports | Headphone-microphone combo jack, 2 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Type-C |
Communication
| Data communication | LAN, WLAN, Bluetooth |
| LAN standard | LAN 10/100/1000 (GBit-LAN) |
| WLAN standard | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
Drives
| Optical drives | Without optical drive |
Housing features
| Housing type | Small Form Factor (SFF) |
| Color | Black |
| Power supply | 90 Watts |
| Power supply | AC 120/230 V |
Dimensions & Weight
| Height | 3.4 cm |
| Width | 17.7 cm |
| Depth | 17.5 cm |
Additional features
| Features | With SSD |
| Scope of delivery | With mouse, with keyboard |