Skip to product information
HP ProBook 4 14 G1 AD2M7ET
€1.045,00 EUR
Business Notebook, 14 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, AMD Ryzen 5 230, 16 GB RAM, 512 GB SSD storage, AMD Radeon 760M, Windows 11 Professional, Microsoft Copilot, 1.39 kg
general
| Notebook type | Business Notebook |
| Series | HP ProBook |
Display
| Display size | 14 inch |
| Screen diagonal | 35.56 cm |
| Display technology | WUXGA |
| Display resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Displays | LED backlight, Widescreen |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
Processor
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor type | AMD Ryzen 5 |
| Processor | AMD Ryzen 5 230 |
| Processor codename | Hawk Point |
| Number of processor cores | 6 |
| Clock speed | 3.5 GHz |
| Max. turbo boost | 4.9 GHz |
| Max. power consumption (TDP) | 15 watts |
| Cache level | L3 |
| Cache | 22 MB |
Memory
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| SSD storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics card manufacturer | AMD |
| Graphics card | AMD Radeon 760M |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video output | HDMI 2.1 |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Professional |
| Bit architecture | 64 bit |
AI
| AI feature | Microsoft Copilot |
| AI functions | Image generation, image enhancement for video calls, summarization of information, text creation, summarization of notes, image editing, live subtitles, live translation |
| AI processor | AMD Ryzen AI |
Connectivity
| Ports | 2 x USB 3.2 Power Delivery, headphone output, microphone input, 2 x USB 3.2 |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.4 |
| WLAN standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | 5.0 megapixels |
Sound
| Number of speakers | 2 |
| Speaker system | Stereo |
Power supply
| Number of cells | 3 |
| Watt-hours | 56 Wh |
| Power adapter | 65 watts |
Dimensions & Weight
| Form factor | Clamshell |
| Color | silver |
| Depth | 22.4 cm |
| Height | 17 mm |
| Width | 31.9 cm |
| Weight | 1.39 kg |
Other features
| Features | Speakers, Webcam |
| Market launch | 2025 |