Skip to product information
Mini PC HP ProDesk Intel Core Ultra 5 225T 10-Core 2.5 GHz 32 GB DDR5 2,000 GB Intel Graphics Microsoft Windows 11 Professional
€1.020,00 EUR
Mini-PC, Intel Core Ultra 5 225T, 2.5 GHz, 10-Core, 32 GB RAM, DDR5, 2,000 GB SSD storage, Intel Graphics, Microsoft Windows 11 Professional
general
| PC type | Mini PC |
| suitable for | Business |
| Series | HP ProDesk |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 225T |
| CPU type | Intel Core Ultra 5 |
| Clock speed | 2.5 GHz |
| max. Turbo clock | 4.9 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Number of processor cores | 10-Core |
| Number of threads | 10 |
| Cache | 20 MB |
Memory
| RAM | 32 GB |
| RAM type | DDR5 |
| Memory clock speed | 5,600 MHz |
| Number of RAM slots | 2 |
| Maximum memory expansion | 64 GB |
Storage
| SSD storage | 2,000 GB |
| Hard drive types | SSD hard drive, M.2 SSD |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Intel Graphics |
| Video outputs | HDMI, DisplayPort |
Operating system
| Operating system | Microsoft Windows 11 Professional |
Connectivity
| Ports | 3 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 3.2 Gen2, 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C, 1 x LAN (RJ45), Headphone-microphone combo jack |
Communication
| Data communication | Wi-Fi, LAN, Bluetooth |
| LAN standard | LAN 10/100/1000 (GBit-LAN) |
| WLAN standard | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Case properties
| Case type | Mini-ITX |
| Color | black |
| Power supply | 90 Watt |
Dimensions & Weight
| Height | 34.2 cm |
| Width | 17.7 cm |
| Depth | 18.1 cm |
| Weight | 1.2 kg |
Other features
| AI processor | Intel AI Boost |