Skip to product information
Huawei Band 10 Rosé
€32,00 EUR
Fitness tracker, 2025, case color black, strap color pink, 1.47 inches, 194 x 368 pixels, fluoroelastomer strap, OLED display
general
| Product types | Fitness tracker, fitness watch, sports watch |
General
| Series | Huawei Band |
| Device type | Standalone |
| For whom | Unisex |
Compatibility
| Operating system compatibility | iOS 13.0+, Android 9.0+ |
Case
| Case color | black |
| Case height | 8.99 mm |
Strap
| Strap material | Fluoroelastomer |
| Strap color | pink |
| min. strap length | 120 mm |
| max. strap length | 190 mm |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 1.47 inches / 3.73 cm |
| Display resolution | 194 x 368 pixels |
| Display feature | Always on |
Battery & Run times
| Power supply | Battery |
| Battery type | Lithium polymer |
| Battery life | 8 days |
| Battery capacity | 180 mAh |
| Charging functions | wireless, magnetic charging cradle |
Standards
| Data transfer | Bluetooth |
| Bluetooth version | 5.0 LE |
| Water resistance | 50 m / 5 bar / 5 ATM |
Technical details
| Sensors | Accelerometer, heart rate sensor, magnetometer, brightness sensor, blood oxygen sensor |
Functions
| Tracking functions | Fitness tracker |
| Health functions | Blood oxygen measurement, sleep tracker, stress tracker, calorie counter, heart rate monitoring |
| Notification | Call |
Dimensions
| Dimensions | 43.45 x 24.86 x 8.99 mm |
| Weight | 15 g |
Other features
| Sports | Fitness, running, swimming, yoga, cycling, skiing, hiking, rowing |