Skip to product information
Huawei MateBook D16 (53013YJG)
€673,00 EUR
Multimedia Notebook, 16 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, Intel Core i5-12450H, 16 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Intel UHD Graphics, Windows 11 Home, 1.68 kg
general
| Notebook type | Multimedia Notebook |
| Series | Huawei MateBook |
Display
| Display size | 16 inch |
| Screen diagonal | 40.64 cm |
| Display technology | WUXGA |
| Display resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Displays | IPS, anti-glare, matte, widescreen |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
Processor
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor type | Intel Core i5 |
| Processor | Intel Core i5-12450H |
| Processor codename | Alder Lake-P |
| Number of processor cores | 8 |
| Clock frequency | 1.5 GHz |
| max. turbo clock | 4.4 GHz |
| Max. power consumption (TDP) | 45 watts |
| Cache level | L3 |
| Cache | 12 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| SSD storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Intel |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video output | HDMI |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Home |
| Bit architecture | 64 Bit |
Connectivity
| Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.2, headphone output, microphone input, 1 x USB 3.1 |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.1 |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera function | HD-ready |
| Camera resolution | 1280 x 720 pixels |
Sound
| Number of speakers | 2 |
| Speaker system | Stereo |
Power supply
| Battery | Lithium-Polymer |
| Watt-hours | 56 Wh |
Dimensions & weight
| Form factor | Clamshell |
| Color | grey |
| Depth | 24.9 cm |
| Height | 17 mm |
| Width | 35.7 cm |
| Weight | 1.68 kg |
Other features
| Features | USB-C, speakers, webcam |
| Market launch | 2024 |