Skip to product information
Huawei MatePad 11.5 2025 256GB violet + keyboard
€367,00 EUR
Gaming tablet, 11.5 inch, screen resolution 2,456 x 1,600 pixels, refresh rate 120 Hz, 8 GB RAM, 256 GB, HarmonyOS, 13 MP, 515 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, WiFi tablet |
| suitable for | Games |
Display
| Display size | 11.5 inches |
| Screen diagonal | 29.21 cm |
| Screen resolution | 2,456 x 1,600 pixels |
| Display type | Touchscreen, IPS, LED backlight, LCD |
| Touchscreen | Multitouch, capacitive |
| Number of touch points | 10 |
| Pixel density | 256 ppi |
| Refresh rate | 120 Hz |
Processor
| Processor core | Octa-core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | HiSilicon |
| Processor type | HiSilicon Kirin |
| Processor | HiSilicon Kirin T82B |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | HarmonyOS |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
| Mobile data communication | without cellular |
Camera
| Max. camera resolution | 13 MP |
| Camera resolution | 4160 x 3120 pixels |
| Camera function | Panorama function |
| Video recording | 1080p |
| Front camera | 8.0 megapixels |
| Front camera resolution | 3264 x 2448 pixels |
Sound
| Number of speakers | 4 |
Power supply
| Battery capacity | 10,100 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | violet |
| Length | 17.8 cm |
| Width | 26.3 cm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 515 g |
Other features
| Connections | USB-C |
| USB Version | USB 2.0 |
| Features | USB direct connection, dual-band antenna |
| Tablet sensors | Accelerometer, ambient light sensor, Hall sensor |
| Market launch | 2025 |