Skip to product information
Huawei Matepad Pro 12 2 2025 12.2" HiSilicon Kirin T92A 12GB 512GB HiSilicon Maleoon 920
€720,00 EUR
Gaming tablet, 12.2 inch, screen resolution 2,800 x 1,840 pixels, 12 GB RAM, 512 GB, HarmonyOS, 50 MP, 508 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet |
| Series | Huawei MatePad |
| suitable for | Gaming, Work, School |
Display
| Display size | 12.2 inch |
| Screen diagonal | 30.988 cm |
| Screen resolution | 2,800 x 1,840 pixels |
| Display type | OLED |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Pixel density | 274 ppi |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
Processor
| Clock speed | 2 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | HiSilicon |
| Processor type | HiSilicon Kirin |
| Processor | HiSilicon Kirin T92A |
RAM
| RAM | 12 GB |
Storage
| Internal storage | 512 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | HarmonyOS |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth features | Low Energy |
Camera
| max. camera resolution | 50 MP |
| Camera resolution | 8192 x 6144 pixels |
| Video recording | 2160p, 1080p |
| Front camera | 8.0 Megapixel |
Sound
| Number of speakers | 4 |
Graphics
| Graphics card manufacturer | HiSilicon |
| Graphics card | HiSilicon Maleoon 920 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery capacity | 5,050 mAh |
Dimensions & Weight
| Design | Slate PC |
| Color | green |
| Length | 18.3 cm |
| Width | 27.1 cm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 508 g |
Further features
| Connections | USB-C |
| USB Version | USB 3.1 |
| Equipment | USB direct connection, dual-band antenna |
| Outdoor features | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| Tablet sensors | Fingerprint sensor, brightness sensor, Hall sensor, gyroscope, E-compass, accelerometer |
| Market launch | 2025 |