Skip to product information
Huawei Watch 5 46mm Stainless Black
€289,00 EUR
Fitness tracker, 2025, case color black, strap color black, 1.5 inch, 466 x 466 pixels, GPS, eSIM, iOS compatible, Android compatible, stainless steel case, fluoroelastomer strap, AMOLED display
general
| Product types | Fitness tracker, iOS smartwatch, Android smartwatch, fitness watch, sports watch |
General
| Series | Huawei Watch |
| Device type | Second Screen |
| For whom | Unisex |
| Special feature | Multi-Sensing X-TAP |
| Features | Touchscreen |
| Style | Sporty |
Compatibilities
| Operating system compatibility | iOS 13.0+, Android 9.0+ |
Case
| Case material | Stainless steel |
| Case feature | black plated |
| Case color | black |
| Case shape | round |
| Case diameter | 46 mm |
| Bezel color | black |
Strap
| Strap material | Fluoroelastomer |
| Strap color | black |
| Min. strap length | 140 mm |
| Max. strap length | 210 mm |
| Clasp | Pin buckle |
Dial
| Watch index | Arabic numerals |
| Dial feature | digital |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 1.5 inch |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
Battery & runtimes
| Power supply | Rechargeable battery, permanently installed |
| Battery life | 11 days |
| Charging functions | wireless, magnetic charging cradle |
Standards
| Data transfer types | NFC, Bluetooth |
| Bluetooth version | BR, 5.2 BLE |
| WLAN standards | b, a, g, n, ac |
| Location services | GPS, GLONASS, QZSS, Galileo, Beidou, GNSS |
| Protection class | IP69 |
| SIM card | eSIM |
| Water resistance | 50 m / 5 ATM |
Technical details
| Operating system | Harmony OS |
| Sensors | Brightness sensor, blood oxygen sensor, accelerometer, skin temperature, temperature sensor, barometer, heart rate sensor, electrocardiogram, water depth |
Functions
| Tracking functions | Activity tracker, fitness tracker |
| Health functions | Body temperature monitoring, blood oxygen measurement, sleep apnea detection, pedometer, sleep tracker, stress tracker, pulse monitoring |
| Audio features | Speaker, microphone |
| Messaging | SMS, email, social media, calls, appointments |
Dimensions
| Weight | 63 g |
Other features
| Scope of delivery | Charging cable, charging station |
| Sports | Hiking, golfing |
| Max. operating temperature | +55 ° C |
| Min. operating temperature | -20 ° C |
| Display | digital |
| Activity functions | Calorie counter, 24/7 activity tracking |
| Golf functions | Distances to green, electronic scorecard, golf course maps, manual golf course search |