Skip to product information
Huawei WATCH GT 5 46mm Black
€140,00 EUR
Android Smartwatch, 2024, case color black, strap color black, 1.43 inch, 466 x 466 pixels, mobile standard without, GPS, unisex, iOS compatible, Android compatible, stainless steel case, fluoroelastomer strap, AMOLED display
general
| Product types | Android Smartwatch, iOS Smartwatch, Fitness Tracker |
General
| Series | Huawei Watch |
| Device type | Second Screen |
| For whom | Men, Women |
| Features | Touchscreen |
| Style | Sporty |
Compatibility
| Operating System Compatibility | iOS 13.0+, Android 9.0+ |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Color | black |
| Case Shape | round |
| Case Diameter | 46 mm |
| Case Height | 10.7 mm |
| Bezel Color | black |
| Bezel Feature | Stainless steel bezel |
Strap
| Strap Material | Fluoroelastomer |
| Strap Color | black |
| min. Strap Length | 140 mm |
| max. Strap Length | 210 mm |
| Clasp | Pin buckle |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 1.43 inch / 3.63 cm |
| Display Resolution | 466 x 466 pixels |
Battery & Run Times
| Power Supply | Battery, built-in |
| Battery Life | 14 days |
| Battery Capacity | 530 mAh |
| Charging Functions | wireless, magnetic charging cable |
Standards
| Mobile Standard | none |
| Data Transfer Types | Bluetooth, NFC |
| Bluetooth Version | BR, 5.2 BLE |
| Location Service | GPS |
| Protection Class | IP69K |
| Water Resistance | 50 m / 5 bar / 5 ATM |
Technical Details
| Operating System | Harmony OS |
| Sensors | Accelerometer, Motion sensor, Magnetometer, Temperature sensor, Heart rate sensor, Blood oxygen sensor, Ambient light sensor |
Functions
| Tracking Functions | Heart rate monitor, Activity tracker, Fitness tracker |
| Health Functions | Blood oxygen measurement, Pedometer, Sleep tracker, Stress tracker, Body temperature monitoring, Period tracker |
| Audio Features | Microphone, Speaker |
| Messaging | SMS, E-mail, Social media, Calls, Appointments |
Dimensions
| Weight | 48 g |
Further Features
| Scope of Delivery | Charging cable, Charging station |
| Suitable for | Men |