Skip to product information
Inno3D GeForce RTX 5070 Ti iChill X3
€1.005,00 EUR
Gaming graphics card, NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti, 8,960 shader units, 2,512 MHz, overclocked, 16 GB, GDDR7, 256 bit, 28 Gbit/s memory clock, 3.1 slots, active cooling, DirectX 12.2, PCIe 5.0 x16, 3x Display Port, 1x HDMI, DLSS Upscaling, G-Sync, Ray Tracing, 300 W
general
| Product type | Gaming graphics card |
| Series | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Power consumption (TDP) | 300 W |
| Dual Bios | no |
| Color | black |
Graphics chip
| Chipset manufacturer | NVIDIA |
| Chipset codename | Blackwell |
| Chipset series | NVIDIA GB203 |
| Shader units | 8,960 |
| Raytracing units | 70 |
| AI units | 280 |
| Base clock | 2,295 MHz |
| Boost chip clock | 2,512 MHz |
| overclocked | yes |
| Manufacturing process | 5 nm |
| L2 cache | 64 MB |
| Chipset features | CUDA, AV1 Encoder, NVIDIA Freestyle, AV1 Decoder, NVIDIA Omniverse, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA RTX Remix, NVIDIA Ansel, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex, NVIDIA Broadcast |
Graphics memory
| Memory size | 16 GB |
| Memory type | GDDR7 |
| Memory interface | 256 Bit |
| Memory clock | 28 Gbit/s / 14,000 MHz |
| Memory bandwidth | 896 GB/s |
Slot
| Slot | PCIe |
| PCIe version | 5.0 |
| PCIe lanes | x16 |
| Power connector | 1 x 12V-2x6 (16-pin) |
Dimensions
| Height | 3.1 Slots |
| Length | 33.4 cm |
| Width | 14.8 cm |
| Low Profile | no |
Video output
| Interfaces | 3x Display Port, HDMI |
| HDMI version | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 2.1 |
| max. resolution | 7680 x 4320 pixel |
| max. monitors | 4 |
Cooling & fans
| Cooling | active |
| Fan designation | Inno3D iChill |
| Number of fans | 3 |
| Fan color | black |
| Fan features | Zero RPM, Flow Through, RGB lighting |
Features
| suitable for | Raytracing |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader model | 6.8 |
| Upscaling | DLSS |
| Synchronization | G-Sync |