Skip to product information
LAGENIO A12 Pro Blue
€172,00 EUR
LTE Smartphone, 6.9 inch, HD, 120 Hz, 8 GB RAM, 256 GB internal storage, T7250, Android 15, 6,500 mAh, expandable memory
general
| Product types | LTE Smartphone, Outdoor Phone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.9 inch / 17.526 cm |
| Display resolution | 1,640 x 720 pixels / HD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Screen-to-body ratio | 90 % |
Main camera
| Camera 1 | 50MP |
| Recording function | AI functions |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 8MP |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Virtual RAM | 16 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | T7250 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 1.8 GHz |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| AI function | improved photo captures |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | LTE, WCDMA, GSM |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5 |
Interfaces
| Connectors | USB-C, 3.5mm jack |
| USB standard | OTG (On-The-Go) |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | Blue |
| Fingerprint sensor position | Side |
| Weight | 211 g |
| Height | 172.3 mm |
| Width | 78.9 mm |
| Depth | 8.55 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 6,500 mAh |
| Talk time | 39 h |
| Standby | 1,200 h / 50 days |
Further properties
| Integrated security features | Fingerprint, Face recognition |