LC Power LC-M49-DFHD-144-CQ
LC Power LC-M49-DFHD-144-CQ
Skip to product information
LC Power LC-M49-DFHD-144-CQ
LC Power LC-M49-DFHD-144-CQ
Full HD Monitor, 49 inch, 3,840 x 1,080 pixels, 144 Hz, VA, 32:9, Response Time 6 ms, 3,000:1, Pixel Density 81.41 ppi, Brightness 350 cd/m², 1,800 R, HDMI, Display Port, FreeSync
general
Product types Full HD Monitor, UltraWide Monitor, Curved Monitor, Gaming Monitor
Image properties
Screen size 49 inch
Screen diagonal 124.46 cm
Panel technology VA
Resolution 3,840 x 1,080 pixels
Screen format 32:9
Refresh rate 144 Hz
Response time 6 ms
Contrast ratio (typical) 3,000:1
Brightness 350 cd/m²
Color depth 8 Bit
Displayable colors 16.7 million
FOV 178/178 °
Color spaces sRGB 100%, AdobeRGB 95%, NTSC 100%, DCI-P3 94%
Pixel pitch 0.3114 x 0.1038 mm
Pixel density 81.41 ppi
Connections
Number of HDMI inputs 3
HDMI versions HDMI 2.0, HDMI 1.4
Number of DisplayPort inputs 1
DisplayPort version DisplayPort 1.2
Audio connections Audio-Out (3.5mm jack)