Skip to product information
LC Power LC-M49-DFHD-144-CQ
€573,00 EUR
Full HD Monitor, 49 inch, 3,840 x 1,080 pixels, 144 Hz, VA, 32:9, Response Time 6 ms, 3,000:1, Pixel Density 81.41 ppi, Brightness 350 cd/m², 1,800 R, HDMI, Display Port, FreeSync
general
| Product types | Full HD Monitor, UltraWide Monitor, Curved Monitor, Gaming Monitor |
Image properties
| Screen size | 49 inch |
| Screen diagonal | 124.46 cm |
| Panel technology | VA |
| Resolution | 3,840 x 1,080 pixels |
| Screen format | 32:9 |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Response time | 6 ms |
| Contrast ratio (typical) | 3,000:1 |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Color depth | 8 Bit |
| Displayable colors | 16.7 million |
| FOV | 178/178 ° |
| Color spaces | sRGB 100%, AdobeRGB 95%, NTSC 100%, DCI-P3 94% |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.1038 mm |
| Pixel density | 81.41 ppi |
Connections
| Number of HDMI inputs | 3 |
| HDMI versions | HDMI 2.0, HDMI 1.4 |
| Number of DisplayPort inputs | 1 |
| DisplayPort version | DisplayPort 1.2 |
| Audio connections | Audio-Out (3.5mm jack) |
Features
| Synchronization | FreeSync |
| Comfort features | Wall mount |
| Suitable for | Video editing, Gaming, Image editing |
Design
| Curved Radius | 1,800 R / 1.8 m |
| VESA standard | 75 x 75 |
| Frame color | black |
Energy consumption
| Energy efficiency class SDR | G |
| Power consumption SDR | 50 kWh/1000h |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Power consumption HDR | 70 kWh/1000h |
| Sources | *Average electricity price Eurostat (as of 1st half 2020), **Average usage time according to EnergieEffizienz initiative (as of 2013) |
| Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |