Skip to product information
Lenovo Chromebook 2-in-1 14 G10
€551,00 EUR
Chromebook, 14 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, 8 GB RAM, Intel Graphics, Chrome OS, 1.5 kg
general
| Notebook Type | Chromebook |
| Series | Lenovo IdeaPad |
Display
| Display Size | 14 inch |
| Display Technology | WUXGA |
| Display Resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Display | IPS |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
Memory
| RAM | 8 GB |
Graphics
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Video Output | HDMI |
Operating System
| Operating System | Chrome OS |
Connectivity
| Ports | 2 x USB 3.0, Microphone Input, Headphone Output, 2 x USB 3.1 |
| Card Reader | integrated |
| Supported Card Types | microSD |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
| WLAN Standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | 5.0 Megapixel |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Power | 2 x 2 Watts |
Power Supply
| Watt-hours | 50 Wh |
| Power Adapter | 65 Watts |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Convertible |
| Depth | 22.7 cm |
| Height | 17 mm |
| Width | 31.3 cm |
| Weight | 1.5 kg |
Other Features
| Market Launch | 2025 |