Skip to product information
Lenovo Idea Tab Plus 12 1 Zag70372es 12.1" MediaTek Dimensity 6400 8GB 256GB
€512,00 EUR
Gaming tablet, 12.1 inch, screen resolution 2,560 x 1,600 pixels, refresh rate 90 Hz, 8 GB RAM, 256 GB, Android 15, microSD, 8 MP, battery life 15 h, 480 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, WiFi tablet, tablet with stylus |
| Series | Lenovo Tab |
| Certification | IP52 |
| suitable for | gaming, work, movies, school |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 107h 53min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | A |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP52 |
Display
| Display size | 12.1 inch |
| Screen diagonal | 30.734 cm |
| Screen resolution | 2,560 x 1,600 pixels |
| Display type | IPS |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Refresh rate | 90 Hz |
Processor
| Clock speed | 2.5 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor type | ARM Cortex |
| Processor | MediaTek Dimensity 6400 |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 15 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
| Mobile data communication | without cellular |
Camera
| Max. camera resolution | 8 MP |
| Front camera | 5.0 Megapixels |
Sound
| Speaker system | Dolby Atmos |
| Number of speakers | 4 |
Power supply
| Battery life | 15 h |
| Battery capacity | 7,040 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | grey |
| Length | 16.6 cm |
| Width | 25.5 cm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 480 g |
Further properties
| Ports | USB-C, headphone output, microphone input |
| USB version | USB 2.0 |
| Features | Dual-band antenna, speakers |
| Input method | Stylus |
| Scope of delivery | Stylus |
| Market launch | 2025 |