Skip to product information
Lenovo IdeaPad 3 17 () AMD Ryzen 7 5825U 8 2 GHz 16 GB DDR4 1,000 GB AMD Radeon Graphics Shared Memory Windows 11 Home
€638,00 EUR
Multimedia Notebook, 17.3 inch, Full HD, Aspect Ratio 16:9, AMD Ryzen 7 5825U, 16 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, AMD Radeon Graphics, Windows 11 Home, Battery life 8.5 h, 2.04 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | Lenovo IdeaPad |
Display
| Display Size | 17.3 inches |
| Screen Diagonal | 43.942 cm |
| Display Technology | Full HD |
| Display Resolution | 1,920 x 1,080 pixels |
| Displays | Widescreen, matte |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 300 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 |
| Processor | AMD Ryzen 7 5825U |
| Processor Codename | Barcelo |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Max. Turbo Boost | 4.5 GHz |
| Max. Power Consumption (TDP) | 15 Watts |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 16 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | AMD |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Output | HDMI |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
Connectivity
| Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.1, 1 x USB 3.2, Headphone Output, Microphone Input |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.2 |
| WLAN Standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1280 x 720 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Power | 2 x 1.5 Watts |
| Speaker System | Stereo |
Power Supply
| Battery Life | 8.5 h |
| Number of Cells | 3 |
| Watt-hours | 45 Wh |
| Power Adapter | 65 Watts |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | grey |
| Depth | 27.4 cm |
| Height | 19 mm |
| Width | 39.9 cm |
| Weight | 2.04 kg |
Other Features
| Features | Webcam, USB-C |
| Market Launch | 2022 |