Skip to product information
Lenovo IdeaPad Pro 5 16 83JM001HGE
€1.590,00 EUR
Multimedia Notebook, 16 inch, 2.8K, Aspect Ratio 16:10, Intel Core Ultra 9 285H, 32 GB RAM, 1,000 GB SSD Storage, Intel Arc Graphics, Windows 11 Professional, 1.71 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | Lenovo IdeaPad |
Display
| Display Size | 16 inch |
| Screen Diagonal | 40.64 cm |
| Display Technology | 2.8K |
| Display Resolution | 2,880 x 1,800 Pixels |
| Displays | glossy, OLED |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 9 |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285H |
| Processor Codename | Arrow Lake-H |
| Number of Processor Cores | 16 |
| Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max. Turbo Boost | 5.4 GHz |
| Power Consumption Max. (TDP) | 45 Watt |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 24 MB |
RAM
| RAM | 32 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Intel |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 4 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Professional |
AI
| AI Processor | Intel AI Boost |
Connectivity
| Ports | 2 x USB 4.0, 2 x USB 3.2, Headphone Output, Microphone Input |
| Card Reader | integrated |
| Supported Card Types | SD |
Communication
| Data Communication | Bluetooth, WLAN |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Power | 2 x 2 Watt |
| Speaker System | Dolby Atmos |
Power Supply
| Watt-hours | 84 Wh |
| Power Adapter | 100 Watt |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | grey |
| Depth | 25 cm |
| Height | 18 mm |
| Width | 35.6 cm |
| Weight | 1.71 kg |
Further Features
| Equipment | USB-C |
| Market Launch | 2025 |