Skip to product information
Lenovo Ideatab Pro G2 Zahd0590se 13" Snapdragon 8s Gen 4 12GB 256GB Adreno 825
€671,00 EUR
Gaming tablet, 13 inch, screen resolution 3,504 x 2,190 pixels, refresh rate 144 Hz, 12 GB RAM, 256 GB, Android 16, microSD, 13 MP, 598 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, WiFi tablet |
| Series | Lenovo IdeaTab |
| Certification | IP52 |
| suitable for | gaming, work, school |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 105h 17min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | A |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP52 |
Display
| Display size | 13 inches |
| Screen diagonal | 33.02 cm |
| Screen resolution | 3,504 x 2,190 pixels |
| Display type | Touchscreen, LTPS, IPS |
| Touchscreen | Multi-touch, capacitive |
| Number of touch points | 10 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Refresh rate | 144 Hz |
Processor
| Clock frequency | 3 GHz |
| Processor core | Octa-core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor type | Qualcomm Snapdragon |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
RAM
| RAM | 12 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 16 |
expandable memory
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be |
| Bluetooth version | Bluetooth 6.0 |
| Mobile data communication | without mobile connectivity |
Camera
| Max. camera resolution | 13 MP |
| Camera function | LED flash |
| Front camera | 8.0 megapixels |
Sound
| Speaker systems | Dolby Atmos, JBL |
| Number of speakers | 4 |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Qualcomm |
| Graphics card | Qualcomm Adreno 825 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery capacity | 10,200 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Colour | grey |
| Length | 19.2 cm |
| Width | 29.7 cm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 598 g |
Other features
| Connections | USB-C, Pogo Pin |
| USB Version | USB 3.2 |
| Features | Speaker |
| Tablet sensors | Accelerometer, Gyroscope, Hall sensor, Colour temperature sensor |
| Market launch | 2026 |