Skip to product information
Lenovo Ideatab Pro Zae40061es 12.7" MediaTek Dimensity 8300 8GB 256GB
€627,00 EUR
Gaming tablet, 12.7 inch, screen resolution 2,944 x 1,840 pixels, 8 GB RAM, 256 GB, Android 14, microSD, Google Gemini, 13 MP, 620 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, WiFi tablet |
| Series | Lenovo IdeaTab |
| Certification | IP52 |
| suitable for | Gaming, Work, Movies, School |
EU Energy Label
| Battery life per charging cycle | 112h 43min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | A |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress Protection Rating | IP52 |
Display
| Display size | 12.7 inch |
| Screen diagonal | 32.258 cm |
| Screen resolution | 2,944 x 1,840 pixels |
| Display type | Touchscreen |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Brightness | 400 cd/m² |
Processor
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor type | MediaTek Dimensity |
| Processor | MediaTek Dimensity 8300 |
Memory
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating System
| Operating System | Android 14 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
AI
| AI feature | Google Gemini |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| Mobile data communication | without mobile connectivity |
Camera
| Max. camera resolution | 13 MP |
| Camera function | Autofocus |
| Front camera | 8.0 Megapixels |
Sound
| Speaker systems | Dolby Atmos, JBL |
| Number of speakers | 4 |
Power Supply
| Battery capacity | 10,200 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | gray |
| Length | 18.9 cm |
| Width | 29.2 cm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 620 g |
Additional features
| Connections | USB-C |
| USB Version | USB 3.2 |
| Features | Dual-band antenna, Speakers |
| Outdoor functions | GPS, GLONASS, Galileo |
| Tablet sensors | Accelerometer, Gyroscope, E-compass, Hall sensor |
| Market launch | 2025 |