Skip to product information
Lenovo IdeaTab ZAFR0478CZ
€264,00 EUR
Gaming tablet, 11 inch, screen resolution 2,560 x 1,600 pixels, refresh rate 90 Hz, 8 GB RAM, 256 GB, Android 15, microSD, 8 MP, 480 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, WiFi tablet |
| Series | Lenovo IdeaTab |
| Certification | IP52 |
| suitable for | gaming, movies, school |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 94h 01min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | A |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP52 |
Display
| Display size | 11 inch |
| Screen diagonal | 27.94 cm |
| Screen resolution | 2,560 x 1,600 pixels |
| Display type | Touchscreen, Widescreen, IPS, LED backlight |
| Touchscreen | Multitouch, capacitive |
| Number of touch points | 10 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Refresh rate | 90 Hz |
Processor
| Clock frequency | 2 GHz |
| Processor core | Octa-core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor type | MediaTek Dimensity |
| Processor | MediaTek Dimensity 6300 |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash storage |
Operating System
| Operating system | Android 15 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
| Mobile data communication | without mobile data |
Camera
| Max. camera resolution | 8 MP |
| Front camera | 5.0 Megapixels |
Sound
| Speaker system | Dolby Atmos |
| Number of speakers | 4 |
Graphics
| Graphics card manufacturer | ARM |
| Graphics card | ARM Mali G57 MC2 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery capacity | 7,040 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | grey |
| Length | 16.6 cm |
| Width | 25.5 cm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 480 g |
Further features
| Connections | Headphone output, USB-C |
| USB version | USB 2.0 |
| Features | Speakers |
| Outdoor features | GPS, GLONASS, Galileo |
| Tablet sensors | Accelerometer, brightness sensor, Hall sensor |
| Market launch | 2025 |