Skip to product information
Lenovo Legion 5 15 B0F3DHMM39
€1.657,00 EUR
Gaming Notebook, 15.1 inch, WQXGA, aspect ratio 16:10, refresh rate 165 Hz, 32 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, NVIDIA GeForce RTX 5070, graphics memory 8 GB, Windows 11 Home, 2.2 kg
general
| Notebook Type | Gaming Notebook |
| Series | Lenovo Legion |
Display
| Display Size | 15.1 inch |
| Screen Diagonal | 38.354 cm |
| Display Technology | WQXGA |
| Display Resolution | 2,560 x 1,600 pixels |
| Displays | Widescreen, OLED |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Refresh Rate | 165 Hz |
Memory
| RAM | 32 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Memory | 8192 MB / 8 GB |
| Graphics Memory Type | GDDR7 |
| Graphics Features | NVIDIA CUDA, Ray Tracing, OpenGL 4.6, OpenCL 3.0, NVIDIA DLSS 4, DirectX 12 Ultimate |
| Video Outputs | Thunderbolt 4, HDMI 2.1 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
Connectivity
| Ports | Headphone Output, Microphone Input, 1 x USB 3.1, 2 x USB 3.2, 1 x USB 4.0 |
Communication
| Data Communication | Ethernet, WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | 5.0 Megapixels |
| Camera Function | HD-ready |
| Camera Resolution | 1280 x 720 pixels |
Power Supply
| Battery | Lithium-Ion |
| Watt-hours | 80 Wh |
| Power Adapter | 245 Watt |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | Black |
| Weight | 2.2 kg |
Other Features
| Features | Webcam, USB-C |
| Market Launch | 2025 |