Skip to product information
Lenovo LOQ 15 G9 83JC005VPB
€862,00 EUR
Gaming Notebook, 15.6 inch, Full HD, Aspect Ratio 16:9, Refresh Rate 144 Hz, AMD Ryzen 5 7235HS, 16 GB RAM, 512 GB SSD Storage, NVIDIA GeForce RTX 3050, Graphics Memory 6 GB, Windows 11 Home, Battery Life 5.3 h, 2.38 kg
general
| Notebook Type | Gaming Notebook |
| Series | Lenovo LOQ |
Display
| Display Size | 15.6 inches |
| Screen Diagonal | 39.624 cm |
| Display Technology | Full HD |
| Display | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Refresh Rate | 144 Hz |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 5 7235HS |
RAM
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | DDR5 |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Memory | 6144 MB / 6 GB |
| Video Output | HDMI 2.1 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
Connectivity
| Ports | Headphone Out, Microphone In, 1 x USB 3.1, 3 x USB 3.2 |
Communication
| Data Communication | Ethernet, WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.1 |
| LAN Standard | Gigabit Ethernet |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD-ready |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker System | Stereo |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 5.3 h |
| Watt-hours | 60 Wh |
| Power Adapter | 170 Watts |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | grey |
| Depth | 25.9 cm |
| Height | 24 mm |
| Width | 36 cm |
| Weight | 2.38 kg |
Further Features
| Features | USB-C, Speakers, Webcam |
| Market Launch | 2024 |