Skip to product information
Lenovo Tab K11e ZADK0036DE
€178,00 EUR
Gaming tablet, 11 inch, screen resolution 1,920 x 1,200 pixels, refresh rate 90 Hz, 4 GB RAM, 128 GB, Android 13, microSD, 13 MP, 496 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, LTE tablet |
| Series | Lenovo Tab |
| suitable for | Games, movies |
Display
| Display size | 11 inch |
| Screen diagonal | 27.94 cm |
| Screen resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Display type | IPS, LED-Backlight, Widescreen, Touchscreen |
| Touchscreen | Multitouch, capacitive |
| Number of touch points | 10 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 90 Hz |
Processor
| Clock frequency | 1.8 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor type | MediaTek Helio |
| Processor | MediaTek Helio G88 |
Memory
| RAM | 4 GB |
Storage
| Internal storage | 128 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 13 |
expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
Communication
| Data communication | WLAN |
| WLAN standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.1 |
| Mobile data communication | LTE, 4G |
Camera
| Max. camera resolution | 13 MP |
| Front camera | 8.0 Megapixel |
Sound
| Speaker system | Dolby Atmos |
| Number of speakers | 4 |
Graphics
| Graphics card manufacturer | ARM |
| Graphics card | ARM Mali G52 MC2 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery capacity | 7,040 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | grey |
| Length | 16.6 cm |
| Width | 25.5 cm |
| Weight | 496 g |
Further features
| Connections | USB-C, headphone output |
| USB version | USB 2.0 |
| Features | Speakers |
| Outdoor features | GPS, GLONASS, Galileo |
| Tablet sensors | Accelerometer, Brightness sensor, Gyroscope, Hall sensor |
| Market launch | 2024 |