Skip to product information
Lenovo Tab Plus ZADX0080PL
€250,00 EUR
Gaming tablet, 11.5 inch, screen resolution 2,000 x 1,200 pixels, refresh rate 90 Hz, 8 GB RAM, 128 GB, Android 14, microSD, 8 MP, battery life 12 h, 650 g
general
| Tablet Types | Gaming Tablet, Android Tablet, WiFi Tablet |
| Series | Lenovo Tab |
| suitable for | Games, Movies |
Display
| Display Size | 11.5 inch |
| Screen Diagonal | 29.21 cm |
| Screen Resolution | 2,000 x 1,200 pixels |
| Display Type | Touchscreen |
| Touchscreen | Multitouch, Capacitive |
| Number of Touch Points | 10 |
| Pixel Density | 204 ppi |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Refresh Rate | 90 Hz |
Processor
| Clock Speed | 2 GHz |
| Processor Core | Octa-Core |
| Processor Cores | 8 |
| Processor Manufacturer | MediaTek |
| Processor Type | MediaTek Helio |
| Processor | MediaTek Helio G99 |
Memory
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal Storage | 128 GB |
Operating System
| Operating System | Android 14 |
Expandable Storage
| Card Reader | integrated |
| Supported Memory Cards | microSD |
| Readable Formats | microSD |
| Max. Memory Expansion | 1,000 GB |
Communication
| Data Communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ac |
| WLAN Frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.2 |
| Mobile Data Communication | without mobile data |
Camera
| Max. Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera | 8.0 Megapixels |
Sound
| Speaker Systems | JBL, Dolby Atmos |
| Number of Speakers | 8 |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | ARM |
| Graphics Card | ARM Mali G57 MC2 |
| Graphics Memory | Shared Memory |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 12 h |
| Battery Capacity | 8,600 mAh |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Slate PC |
| Color | gray |
| Height | 14 mm |
| Weight | 650 g |
Other Features
| Connections | USB-C, Headphone Jack |
| USB Version | USB 2.0 |
| Features | Dual-Band Antenna, Speakers |
| Outdoor Functions | GPS, GLONASS, Galileo |
| Tablet Sensors | Accelerometer, Gyroscope |
| Physical Buttons | Power Button, Volume Control |
| Market Launch | 2024 |