Skip to product information
Lenovo Tab ZAEJ0034PL
€180,00 EUR
Gaming tablet, 10.1 inch, screen resolution 1,920 x 1,200 pixels, 4 GB RAM, 64 GB, Android 14, microSD, 8 MP
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, LTE tablet |
| Series | Lenovo Tab |
| Certification | IP52 |
| suitable for | Games, movies |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 82h 10min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | A |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP52 |
Display
| Display size | 10.1 inch |
| Screen diagonal | 25.654 cm |
| Screen resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Display type | LED backlight, widescreen, touchscreen |
| Touchscreen | capacitive, multitouch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 400 cd/m² |
Processor
| Clock speed | 2 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor type | MediaTek Helio |
| Processor | MediaTek Helio G85 |
RAM
| RAM | 4 GB |
Storage
| Internal storage | 64 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 14 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| Mobile data communications | LTE, 4G |
Camera
| Max. camera resolution | 8 MP |
| Front camera | 5.0 Megapixels |
Sound
| Speaker systems | Stereo, Dolby Atmos |
| Number of speakers | 2 |
Power supply
| Battery capacity | 5,100 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | gray |
| Length | 15.4 cm |
| Width | 23.5 cm |
| Height | 10 mm |
Additional features
| Ports | USB-C, headphone output |
| USB version | USB 2.0 |
| Features | Dual-band antenna, speakers |
| Integrated security | Face Recognition |
| Market launch | 2025 |