Skip to product information
Lenovo Thinkbook 14 G7 (21MV001HGE)
€775,00 EUR
Business Notebook, 14 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, refresh rate 60 Hz, AMD Ryzen 5 7535HS, 16 GB RAM, 256 GB SSD storage, AMD Radeon 660M, Windows 11 Professional, battery life 13 h, 1.38 kg
general
| Notebook Type | Business Notebook |
| Series | Lenovo ThinkBook |
Display
| Display Size | 14 inch |
| Screen Diagonal | 35.56 cm |
| Display Technology | WUXGA |
| Display Resolution | 1,920 x 1,200 Pixels |
| Displays | IPS, anti-glare, matte, widescreen |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Processor
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 |
| Processor | AMD Ryzen 5 7535HS |
| Processor Codename | Rembrandt R |
| Number of Processor Cores | 6 |
| Clock Speed | 3.3 GHz |
| max. Turbo Clock | 4.55 GHz |
| Power Consumption max. (TDP) | 35 Watts |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 16 MB |
Memory
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Memory Clock | 4,800 MHz |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 256 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | AMD |
| Graphics Card | AMD Radeon 660M |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Output | HDMI 2.1 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Professional |
| Bit Architecture | 64 Bit |
Connectivity
| Ports | 2 x USB 3.2, 1 x USB 3.1, Headphone Output, Microphone Input |
| Card Reader | integrated |
| Supported Card Types | SD |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth, Ethernet |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
| LAN Standard | Gigabit Ethernet |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Power | 2 x 2 Watts |
| Speaker System | Stereo |
| Sound Chip | Realtek ALC3287 |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 13 h |
| Watt-hours | 45 Wh |
Dimensions & Weight
| Housing Material | Aluminum |
| Form Factor | Clamshell |
| Color | grey |
| Depth | 22.4 cm |
| Height | 17 mm |
| Width | 31.3 cm |
| Weight | 1.38 kg |
Other Features
| Features | USB-C, Speakers, Webcam, Card Reader |
| Security Features | BIOS Password, Kensington Lock Support, Fingerprint Reader |
| Market Launch | 2024 |