Skip to product information
Lenovo ThinkBook 16 G7 () AMD Ryzen 5 7535HS 6 3.3 GHz 16 GB DDR5 512 GB AMD Radeon 660M Shared Memory Windows 11 Professional
€771,00 EUR
Business Notebook, 16 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, AMD Ryzen 5 7535HS, 16 GB RAM, 512 GB SSD storage, AMD Radeon 660M, Windows 11 Professional, battery life 16 h, 1.7 kg
general
| Notebook type | Business Notebook |
| Series | Lenovo ThinkBook |
Display
| Display size | 16 inch |
| Screen diagonal | 40.64 cm |
| Display technology | WUXGA |
| Display resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Displays | IPS, anti-reflective, matte, widescreen |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
Processor
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor type | AMD Ryzen 5 |
| Processor | AMD Ryzen 5 7535HS |
| Processor codename | Rembrandt R |
| Number of processor cores | 6 |
| Clock speed | 3.3 GHz |
| max. turbo clock | 4.55 GHz |
| Power consumption max. (TDP) | 35 Watt |
| Cache level | L3 |
| Cache | 16 MB |
Memory
| RAM | 16 GB |
| RAM type | DDR5 |
| Memory clock speed | 4,800 MHz |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| SSD storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics card manufacturer | AMD |
| Graphics card | AMD Radeon 660M |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video outputs | DisplayPort, Thunderbolt 4, HDMI 2.1 |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Professional |
| Bit architecture | 64 Bit |
Connectivity
| Ports | Headphone output, microphone input, 1 x USB 3.1, 2 x USB 3.2 |
| Card reader | integrated |
| Supported card types | SD |
Communication
| Data communication | Ethernet, WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| LAN standard | Gigabit Ethernet |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera function | HD-enabled |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of speakers | 2 |
| Speaker power | 2 x 2 Watt |
| Speaker system | Stereo |
| Sound chip | Realtek ALC3287 |
Power supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery life | 16 h |
| Watt-hours | 45 Wh |
Dimensions & Weight
| Housing material | Aluminum |
| Design | Clamshell |
| Color | gray |
| Depth | 25.3 cm |
| Height | 17 mm |
| Width | 35.6 cm |
| Weight | 1.7 kg |
Other features
| Features | Card reader, webcam, speakers, USB-C |
| Security features | Kensington Lock Support, Fingerprint Reader, BIOS Password |
| Sensor | Fingerprint sensor |
| Market launch | 2024 |