Skip to product information
Lenovo ThinkCentre M70q Gen5 12TD0036GE
€1.156,00 EUR
Office PC, Intel Core i7-14700T, 0.9 GHz, 20-Core, 32 GB RAM, DDR5, 1,000 GB SSD storage, Intel UHD Graphics 770, Shared Memory Graphics, Microsoft Windows 11 Professional
general
| PC types | Office PC, Mini PC |
| suitable for | Business |
| Series | Lenovo ThinkCentre |
Processor
| Processor | Intel Core i7-14700T |
| CPU Type | Intel Core i7 |
| Clock speed | 0.9 GHz |
| max. turbo clock | 5 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Motherboard Chipset | Intel Q670 |
| Number of processor cores | 20-Core |
| Number of threads | 28 |
| Cache | 33 MB |
| Power consumption (TDP) | 35 Watts |
RAM
| RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
Storage
| SSD storage | 1,000 GB |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video outputs | DisplayPort, HDMI |
Operating system
| Operating system | Microsoft Windows 11 Professional |
Connectivity
| Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 3.2 Gen2, 1 x LAN (RJ45), 1 x Serial, Audio output, Audio input |
| Front ports | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen2, Headphone-microphone combo port |
Communication
| Data communication | W-LAN, LAN, Bluetooth |
| LAN standard | LAN 10/100/1000 (GBit-LAN) |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
Housing features
| Housing type | Ultra Small Form Factor (USFF) |
| Color | black |
| Power supply | 135 Watts |
| Power supply | AC 120/230 V |
Dimensions & Weight
| Height | 17.9 cm |
| Width | 3.65 cm |
| Depth | 18.29 cm |
Further features
| Equipment | with SSD |