Skip to product information
Lenovo ThinkCentre M70q Gen6 Tiny
€855,00 EUR
Mini-PC, Intel Core Ultra 5 225T, 2.5 GHz, 10-Core, 32 GB RAM, DDR5, 512 GB SSD storage, Intel Graphics, Graphics memory Shared Memory, Microsoft Windows 11 Professional
general
| PC types | Mini-PC, Office PC |
| suitable for | Business |
| Series | Lenovo ThinkCentre |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 225T |
| CPU Type | Intel Core Ultra 5 |
| Clock speed | 2.5 GHz |
| max. turbo clock | 4.9 GHz |
| Mainboard Chipset | Intel Q870 |
| Number of processor cores | 10-Core |
| Number of threads | 10 |
| Cache | 20 MB |
RAM
| RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Memory clock | 5,600 MHz |
Storage
| SSD storage | 512 GB |
| Hard drive type | M.2 SSD |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Intel Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video output | HDMI |
Operating system
| Operating system | Microsoft Windows 11 Professional |
Connectivity
| Connections | 2 x USB 3.2 Gen2, 2 x USB 3.2 Gen1, 1 x HDMI, 1 x DisplayPort, 1 x LAN (RJ45) |
| Front connections | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen2, Headphone-microphone combo port |
Communication
| Data communication | Bluetooth, LAN, WLAN |
| LAN standard | LAN 10/100/1000 (GBit-LAN) |
| WLAN standard | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Housing features
| Color | black |
| Power supply | 90 Watt |
Dimensions & Weight
| Height | 17.9 cm |
| Width | 3.65 cm |
| Depth | 18.29 cm |
| Weight | 1.18 kg |
Further features
| Features | with SSD |