Skip to product information
Lenovo ThinkCentre M90q Gen 6
€2.233,00 EUR
Office PC, Intel Core Ultra 9 285T, 1.4 GHz, 24-Core, 32 GB RAM, DDR5, 1,000 GB SSD storage, Intel Graphics, Shared Memory graphics, Microsoft Windows 11 Professional
general
| PC types | Office PC, Mini PC |
| suitable for | Business |
| Series | Lenovo ThinkCentre |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 285T |
| CPU type | Intel Core Ultra 9 |
| Clock speed | 1.4 GHz |
| max. Turbo clock speed | 5.4 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Q870 |
| Number of processor cores | 24-Core |
| Number of threads | 24 |
| Cache | 36 MB |
RAM
| RAM | 32 GB |
| RAM type | DDR5 |
| Memory clock speed | 5,600 MHz |
Storage
| SSD storage | 1,000 GB |
| Hard drive type | M.2 SSD |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Intel Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video outputs | DisplayPort, HDMI |
Operating system
| Operating system | Microsoft Windows 11 Professional |
Connectivity
| Ports | 3 x USB 3.2 Gen2, 1 x USB 3.2 Gen1, 1 x LAN (RJ45), 1 x DisplayPort, 1 x HDMI |
| Front connections | 1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen2, Headphone-microphone combo jack |
Communication
| Data communication | LAN |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Housing features
| Housing type | Ultra Small Form Factor (USFF) |
| Color | black |
| Power supply | 230 Watt |
Dimensions & Weight
| Height | 3.65 cm |
| Width | 17.9 cm |
| Depth | 18.29 cm |
| Weight | 1.34 kg |
Further features
| Features | with SSD |