Skip to product information
Lenovo ThinkPad E14 G6 21M30006GE
€767,00 EUR
Business Notebook, 14 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, AMD Ryzen 5 7535U, 16 GB RAM, 512 GB SSD storage, AMD Radeon 660M, Free DOS, 1.44 kg
general
| Notebook Type | Business Notebook |
| Series | Lenovo ThinkPad |
Display
| Display Size | 14 inch |
| Screen Diagonal | 35.56 cm |
| Display Technology | WUXGA |
| Display Resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Displays | Widescreen, IPS |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 |
| Processor | AMD Ryzen 5 7535U |
| Processor Codename | Rembrandt R |
| Number of Processor Cores | 6 |
| Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max. Turbo Clock Speed | 4.55 GHz |
| Max. Power Consumption (TDP) | 28 Watts |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 16 MB |
Memory
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | AMD |
| Graphics Card | AMD Radeon 660M |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Output | HDMI 2.1 |
Operating System
| Operating System | Free DOS |
Connectivity
| Ports | Headphone Output, Microphone Input, 2 x USB 3.1, 2 x USB 3.2 |
Communication
| Data Communication | Ethernet, WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
| LAN Standard | Gigabit Ethernet |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD-enabled |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Systems | Harman Kardon, Stereo, Dolby Atmos |
Power Supply
| Watt Hours | 57 Wh |
| Power Adapter | 65 Watts |
Dimensions & Weight
| Housing Material | Aluminum |
| Form Factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 21.9 cm |
| Height | 18 mm |
| Width | 31.3 cm |
| Weight | 1.44 kg |
Other Features
| Equipment | Webcam, Speakers, USB-C |
| Market Launch | 2024 |