Skip to product information
Lenovo ThinkPad E14 G6 21M700BJGE
€702,00 EUR
Business Notebook, 14 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, Intel Core Ultra 5 125H, 16 GB RAM, 512 GB SSD storage, Intel Graphics, Free DOS, 1.44 kg
general
| Notebook type | Business Notebook |
| Series | Lenovo ThinkPad |
Display
| Display size | 14 inch |
| Screen diagonal | 35.56 cm |
| Display technology | WUXGA |
| Display resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Displays | Widescreen, anti-glare |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
Processor
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor type | Intel Core Ultra 5 |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125H |
| Processor codename | Meteor Lake |
| Number of processor cores | 14 |
| Clock speed | 3.6 GHz |
| max. turbo clock speed | 4.5 GHz |
| Power consumption max. (TDP) | 28 Watt |
| Cache level | L3 |
| Cache | 18 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD drive |
| SSD storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Intel |
| Graphics card | Intel Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video output | HDMI 2.1 |
Operating System
| Operating system | Free DOS |
AI
| AI processor | Intel AI Boost |
Connectivity
| Ports | Headphone output, microphone input, 2 x USB 3.1, 2 x USB 3.2 |
Communication
| Data communication | Ethernet, WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| LAN standard | Gigabit Ethernet |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera function | HD-enabled |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of speakers | 2 |
| Speaker systems | Harman Kardon, Stereo, Dolby Atmos |
Power Supply
| Watt hours | 57 Wh |
| Power adapter | 65 Watt |
Dimensions & Weight
| Housing material | Aluminum |
| Form factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 21.9 cm |
| Height | 18 mm |
| Width | 31.3 cm |
| Weight | 1.44 kg |
Further features
| Features | Webcam, speakers, USB-C |
| Market launch | 2024 |