Skip to product information
Lenovo ThinkPad E16 G3 21SR000PGE
€1.025,00 EUR
Business Notebook, 16 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, refresh rate 60 Hz, Intel Core Ultra 5 225U, 16 GB RAM, 512 GB SSD storage, Intel Graphics, Windows 11 Professional, 1.63 kg
general
| Notebook Type | Business Notebook |
| Series | Lenovo ThinkPad |
Display
| Display Size | 16 inch |
| Screen Diagonal | 40.64 cm |
| Display Technology | WUXGA |
| Display Resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Displays | IPS, anti-glare, matte, widescreen |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 5 |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U |
| Processor Codename | Arrow Lake-U |
| Number of Processor Cores | 12 |
| Clock Speed | 1.5 GHz |
| max. Turbo Clock | 4.8 GHz |
| Power Consumption max. (TDP) | 15 Watts |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 12 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | DDR5 |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Intel |
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 4 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Professional |
| Bit Architecture | 64 Bit |
AI
| AI Processor | Intel AI Boost |
Connectivity
| Ports | Headphone Out, Microphone In, 2 x USB 3.2, 1 x USB 3.2 Power Delivery, 1 x USB 4.0 Power Delivery |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth, Ethernet |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Power | 2 x 2 Watts |
| Speaker Systems | Stereo, Dolby Atmos, Harman Kardon |
Power Supply
| Watt-hours | 48 Wh |
| Power Adapter | 65 Watts |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 24.9 cm |
| Height | 17 mm |
| Width | 35.6 cm |
| Weight | 1.63 kg |
Other Features
| Equipment | USB-C, speakers, webcam |
| Market Launch | 2025 |