Skip to product information
Lenovo ThinkPad E16 G3 22AY001VGE
€957,00 EUR
Business Notebook, 16 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, Intel Core Ultra 5 226V, 16 GB RAM, 512 GB SSD storage, Intel Arc Graphics 130V, Windows 11 Professional, 1.63 kg
general
| Notebook type | Business Notebook |
| Series | Lenovo ThinkPad |
Display
| Display size | 16 inch |
| Screen diagonal | 40.64 cm |
| Display technology | WUXGA |
| Display resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Displays | IPS, anti-glare, matte, widescreen |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 cd/m² |
Processor
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor type | Intel Core Ultra 5 |
| Processor | Intel Core Ultra 5 226V |
| Processor codename | Lunar Lake |
| Number of processor cores | 8 |
| Clock speed | 2.1 GHz |
| max. turbo clock | 4.5 GHz |
| Power consumption max. (TDP) | 17 Watts |
| Cache level | L3 |
| Cache | 8 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
| RAM type | LPDDR5X |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| SSD storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Intel |
| Graphics card | Intel Arc Graphics 130V |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 4 |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Professional |
| Bit architecture | 64 Bit |
AI
| AI processor | Intel AI Boost |
Connectivity
| Ports | Headphone output, Microphone input, 2 x USB 3.2, 1 x USB 3.2 Power Delivery, 1 x USB 4.0 Power Delivery |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth, Ethernet |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera function | HD-capable |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of speakers | 2 |
| Speaker power | 2 x 2 Watts |
| Speaker systems | Stereo, Dolby Atmos, Harman Kardon |
Power supply
| Watt hours | 48 Wh |
| Power supply unit | 65 Watts |
Dimensions & Weight
| Form factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 24.9 cm |
| Height | 17 mm |
| Width | 35.6 cm |
| Weight | 1.63 kg |
Further features
| Features | USB-C, Speakers, Webcam |
| Market launch | 2025 |