Skip to product information
Lenovo ThinkPad P14s G6 21RV0010GE
€2.457,00 EUR
Business Notebook, 14 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, AMD Ryzen AI 9 HX 370, 64 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, AMD Radeon Graphics, Windows 11 Professional, Microsoft Copilot, 1.39 kg
general
| Notebook Type | Business Notebook |
| Series | Lenovo ThinkPad |
Display
| Display Size | 14 inch |
| Screen Diagonal | 35.56 cm |
| Display Technology | WUXGA |
| Display Resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Displays | Widescreen, IPS |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen AI 9 |
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| Processor Codename | Strix Point |
| Number of Processor Cores | 12 |
| Clock Speed | 2 GHz |
| max. Turbo Clock | 5.1 GHz |
| Max Power Consumption (TDP) | 28 Watt |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 36 MB |
RAM
| RAM | 64 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Memory Clock | 5,600 MHz |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | AMD |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Outputs | Thunderbolt 4, HDMI 2.1 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Professional |
AI
| AI Feature | Microsoft Copilot |
| AI Processor | AMD Ryzen AI |
Connectivity
| Ports | Headphone Output, Microphone Input, 2 x USB 3.2, 2 x USB 4.0 Power Delivery |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | 5.0 Megapixel |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Power | 2 x 2 Watt |
| Speaker Systems | Stereo, Dolby Audio, Dolby Voice |
Power Supply
| Watt Hours | 57 Wh |
| Power Adapter | 65 Watt |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 22.4 cm |
| Height | 16 mm |
| Width | 31.6 cm |
| Weight | 1.39 kg |
Other Features
| Features | USB-C, Speakers, Webcam |
| Market Launch | 2025 |