Skip to product information
Lenovo ThinkPad T14s G6 21QX00GVGE
€2.098,00 EUR
Business Notebook, 14 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, refresh rate 60 Hz, Intel Core Ultra 7 258V, 32 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Intel Arc Graphics 140V, Windows 11 Professional, 1.24 kg
general
| Notebook Type | Business Notebook |
| Series | Lenovo ThinkPad |
Display
| Display Size | 14 inch |
| Screen Diagonal | 35.56 cm |
| Display Technology | WUXGA |
| Display Resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Displays | IPS, anti-glare, matte, widescreen |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V |
| Processor Codename | Lunar Lake |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| max. Turbo Boost | 4.8 GHz |
| Power Consumption max. (TDP) | 17 Watt |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 12 MB |
RAM
| RAM | 32 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Intel |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 4 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Professional |
| Bit Architecture | 64 Bit |
AI
| AI Processor | Intel AI Boost |
Connectivity
| Ports | Headphone Output, Microphone Input, 2 x USB 4.0, 2 x USB 3.2 |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD capable |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Power | 2 x 2 Watt |
| Speaker System | Stereo |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Number of Cells | 3 |
| Watt-hours | 58 Wh |
| Power Adapter | 65 Watt |
Dimensions & Weight
| Housing Materials | Plastic, Aluminum, Magnesium |
| Form Factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 21.9 cm |
| Height | 17 mm |
| Width | 31.4 cm |
| Weight | 1.24 kg |
Other Features
| Equipment | USB-C, Speakers, Webcam |
| Market Launch | 2024 |