Skip to product information
Lenovo ThinkPad X9 15 21Q6001MGE
€1.768,00 EUR
Business Notebook, 15.3 inch, 2.8K, aspect ratio 16:10, refresh rate 120 Hz, Intel Core Ultra 7 258V, 32 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Intel Arc Graphics, Windows 11 Professional, 1.45 kg
general
| Notebook Type | Business Notebook |
| Series | Lenovo ThinkPad |
Display
| Display Size | 15.3 inch |
| Screen Diagonal | 38.862 cm |
| Display Technology | 2.8K |
| Display Resolution | 2,880 x 1,800 pixels |
| Displays | Widescreen, OLED |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V |
| Processor Codename | Lunar Lake |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max. Turbo Boost | 4.8 GHz |
| Max. Power Consumption (TDP) | 17 Watt |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 12 MB |
RAM
| RAM | 32 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Intel |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 4 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Professional |
AI
| AI Processor | Intel AI Boost |
Connectivity
| Ports | 2 x USB 4.0, 1 x USB 3.2, Headphone Output, Microphone Input |
Communication
| Data Communication | Bluetooth, WLAN |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | 8.0 Megapixel |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 3840 x 2160 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 4 |
| Speaker System | Dolby Atmos |
Power Supply
| Watt Hours | 80 Wh |
| Power Adapter | 65 Watt |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | grey |
| Depth | 22.9 cm |
| Height | 18 mm |
| Width | 34 cm |
| Weight | 1.45 kg |
Further Features
| Market Launch | 2025 |