Skip to product information
Lenovo ThinkVision P27u-20
€553,00 EUR
4K monitor, 27 inch, 3,840 x 2,160 pixels, 60 Hz, IPS, 16:9, response time 6 ms, 1,000:1, pixel density 163 ppi, brightness 400 cd/m², HDMI, Display Port, Thunderbolt 4, DisplayHDR 400, with speakers
general
| Product type | 4K Monitor |
| Series | Lenovo ThinkVision |
Image properties
| Screen size | 27 inch |
| Screen diagonal | 68.58 cm |
| Panel technology | IPS |
| Resolution | 3,840 x 2,160 pixels |
| Screen format | 16:9 |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 6 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1,000:1 |
| Contrast ratio | 3,000,000:1 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Brightness (peak) | 450 cd/m² |
| Color depth | 10 Bit |
| Displayable colors | 1.07 billion |
| FOV | 178/178 ° |
| Backlight | White LED |
| Color spaces | AdobeRGB 99.5%, DCI-P3 99.1%, sRGB 100%, BT.709 100%, BT.2020 83.7% |
| Active image area | 596.7 x 335.7 mm |
| Pixel pitch | 0.1554 mm |
| Pixel density | 163 ppi |
Connections
| Number of HDMI inputs | 2 |
| HDMI version | HDMI 2.0 |
| Number of DisplayPort inputs | 1 |
| DisplayPort version | DisplayPort 1.2 |
| Number of USB 3.0 ports | 3 |
| Audio connections | Audio-Out (3.5mm jack) |
| Outputs | Thunderbolt 4 |
| Monitor connections | Thunderbolt 4, 1 x USB 3.0 (Upstream), Network (LAN) |
| Power supply position | internal |
Features
| DisplayHDR Standard | DisplayHDR 400 |
| integrated devices | KVM switch, USB hub, speakers |
| Speaker power | 2 x 3 Watt |
| Comfort features | Cable Management |
| Features | Kensington Lock, Mobile Phone Holder |
| suitable for | Multimedia |
Design
| Display surface | matte |
| Frame color | black |
| Frame surface | matte |
| Frame characteristic | Ultra-slim frame |
| Stand color | black |
| Stand shape | angular |
Energy consumption
| Energy efficiency class SDR | G |
| Power consumption SDR | 30 kWh/1000h |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Power consumption HDR | 36 kWh/1000h |
| annual power consumption | 97 kWh |
| Power consumption in operation | 35 Watt |
| Power consumption standby | 0.5 Watt |
| Average electricity costs in 5 years** (0.3 €/kWh)* | 87.25 Euro |
| Sources | *Average electricity price Eurostat (as of 1st half 2020), **Average usage period according to Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Note | Actual consumption depends on the type and frequency of device use |
Eco features
| Eco label | TCO 8.0, TCO Edge 2.0, EPEAT Gold |