Skip to product information
Lenovo Yoga 9 14 G10 2025
€1.984,00 EUR
Convertible Notebook, 14 inch, 16:10 aspect ratio, Intel Core Ultra 7 258V, 32 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Windows 11 Home, Microsoft Copilot, 1.32 kg
general
| Notebook Type | Convertible Notebook |
| Series | Lenovo Yoga |
Display
| Display Size | 14 inch |
| Screen Diagonal | 35.56 cm |
| Display | Widescreen |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 400 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V |
| Processor Codename | Lunar Lake |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Clock Speed | 4.8 GHz |
| Max Power Consumption (TDP) | 17 Watt |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 12 MB |
RAM
| RAM | 32 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Video Output | Thunderbolt 4 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
AI
| AI Feature | Microsoft Copilot |
| AI Processor | Intel AI Boost |
Connectivity
| Ports | 3 x USB 4.0 Power Delivery, 1 x USB 3.2, headphone output, microphone input |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | 5.0 Megapixels |
Sound
| Number of Speakers | 4 |
| Speaker Output | 4 x 2 Watt |
| Speaker System | Dolby Atmos |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Watt-hours | 75 Wh |
| Power Adapter | 65 Watt |
Dimensions & Weight
| Housing Material | Aluminum |
| Form Factor | Convertible |
| Depth | 22 cm |
| Height | 16 mm |
| Width | 31.6 cm |
| Weight | 1.32 kg |
Additional Features
| Features | Speakers, Webcam |
| Sensors | Accelerometer, Hall Sensor |
| Market Launch | 2025 |