Skip to product information
LG 27TQ615S-WZ
€195,00 EUR
TV monitor, 27 inch, 1,920 x 1,080 pixels, 60 Hz, IPS, 16:9, response time 14 ms, 1,000:1, pixel density 81.59 ppi, brightness 250 cd/m², HDMI, with speaker
general
| Product types | TV monitor, Full HD monitor |
Image properties
| Screen size | 27 inch |
| Screen diagonal | 68.58 cm |
| Panel technology | IPS |
| Resolution | 1,920 x 1,080 pixels |
| Screen format | 16:9 |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 14 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1,000:1 |
| Contrast ratio | 1,000,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Color depth | 8 Bit |
| Displayable colors | 16.7 million |
| FOV | 178/178 ° |
| Color space | NTSC 72% |
| Pixel pitch | 0.3114 mm |
| Pixel density | 81.59 ppi |
| Horizontal frequency range | 30 - 83 kHz |
| Vertical frequency range | 58 - 62 Hz |
Connections
| Number of HDMI inputs | 2 |
| HDMI version | HDMI 1.4 |
| Number of USB 2.0 ports | 1 |
| Composite video inputs | 1 |
| Common Interface Plus (CI+) slots | 1 |
| Audio connections | S/PDIF (TOSLINK) |
| Monitor connections | Network (LAN) |
Features
| Integrated devices | TV Tuner, Speakers |
| Convenience features | Wall mounting |
Design
| VESA standard | 75 x 75 |
| Display surface | matte |
| Frame color | white |
| Frame surface | matte |
| Frame features | Ultra-slim bezel |
| Stand color | white |
| Stand shape | U-shape |
Energy consumption
| Energy efficiency class SDR | E |
| Power consumption SDR | 22 kWh/1000h |
| Sources | *Average electricity price Eurostat (as of 1st half 2020), **Average usage period according to Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Note | Actual consumption depends on the type and frequency of device use |