LG UltraGear 27GS85Q-B
LG UltraGear 27GS85Q-B
Skip to product information
LG UltraGear 27GS85Q-B
LG UltraGear 27GS85Q-B
WQHD Monitor, 27 inch, 2,560 x 1,440 pixels, 180 Hz, IPS, 16:9, response time 1 ms, 1,000:1, pixel density 81.59 ppi, brightness 400 cd/m², HDMI, Display Port, G-Sync Compatible, FreeSync, DisplayHDR 400
general
Product types WQHD Monitor, Gaming Monitor
Series LG UltraGear
Image properties
Screen size 27 inch
Screen diagonal 68.4 cm
Panel technology IPS
Resolution 2,560 x 1,440 pixels
Aspect ratio 16:9
Refresh rate 180 Hz
Max. refresh rate 200 Hz
Response time 1 ms
Contrast ratio (typical) 1,000:1
Brightness 400 cd/m²
Color depth 10 Bit
Displayable colors 1.07 billion
FOV 178/178 °
Color space DCI-P3 98%
Pixel pitch 0.2331 mm