Skip to product information
LG UltraGear 27GS85Q-B
€281,00 EUR
WQHD Monitor, 27 inch, 2,560 x 1,440 pixels, 180 Hz, IPS, 16:9, response time 1 ms, 1,000:1, pixel density 81.59 ppi, brightness 400 cd/m², HDMI, Display Port, G-Sync Compatible, FreeSync, DisplayHDR 400
general
| Product types | WQHD Monitor, Gaming Monitor |
| Series | LG UltraGear |
Image properties
| Screen size | 27 inch |
| Screen diagonal | 68.4 cm |
| Panel technology | IPS |
| Resolution | 2,560 x 1,440 pixels |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 180 Hz |
| Max. refresh rate | 200 Hz |
| Response time | 1 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1,000:1 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Color depth | 10 Bit |
| Displayable colors | 1.07 billion |
| FOV | 178/178 ° |
| Color space | DCI-P3 98% |
| Pixel pitch | 0.2331 mm |
| Pixel density | 81.59 ppi |
Connections
| Number of HDMI inputs | 2 |
| Number of DisplayPort inputs | 1 |
| DisplayPort version | DisplayPort 1.4 |
| Number of USB 3.0 ports | 2 |
| Monitor connections | 1 x USB 3.0 (Upstream) |
Features
| Synchronizations | FreeSync, G-Sync Compatible |
| Functions | HDR10, flicker-free, Low Blue Light |
| DisplayHDR Standard | DisplayHDR 400 |
| Integrated devices | USB hub |
| Convenience features | Wall mount |
| Suitable for | Office, Gaming |
Design
| VESA standard | 100 x 100 |
| Ergonomic features | Pivot function (rotatable), height adjustable, Tilt function (tiltable) |
| Display surface | matte |
| Frame color | black |
| Frame surface | matte |
| Frame characteristic | Ultra-slim frame |
| Stand color | black |
| Stand shape | V-shape |
Energy consumption
| SDR energy efficiency class | F |
| SDR power consumption | 26 kWh/1000h |
| HDR energy efficiency class | G |
| HDR power consumption | 60 kWh/1000h |