Skip to product information
LG UltraGear 32GS95UV-W
€932,00 EUR
4K monitor, 31.46 inch, 3,840 x 2,160 pixels, dual mode, 240 Hz, OLED, 16:9, response time 0.03 ms, 1,500,000:1, brightness 275 cd/m², HDMI, Display Port, G-Sync Compatible, FreeSync, DisplayHDR True Black 400, with speakers
general
| Product types | 4K monitor, Gaming monitor |
| Series | LG UltraGear |
Image properties
| Screen size | 31.46 inch |
| Screen diagonal | 80 cm |
| Panel technology | OLED |
| Resolution | 3,840 x 2,160 pixels |
| Dual Mode | 2160p240, 1080p480 |
| More about Dual Mode | This monitor can be operated at resolutions of 3,840 x 2,160 at 240Hz or 1,920 x 1,080 at 480Hz. |
| Screen format | 16:9 |
| Refresh rate | 240 Hz |
| Response time | 0.03 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1,500,000:1 |
| Brightness | 275 cd/m² |
| Color depth | 10 Bit |
| Displayable colors | 1.07 billion |
| FOV | 178/178 ° |
Connections
| Number of HDMI inputs | 2 |
| HDMI version | HDMI 2.1 |
| Number of DisplayPort inputs | 1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 1.4 |
| Power supply position | external |
Features
| Synchronizations | FreeSync, G-Sync Compatible |
| Functions | HDR10, Dual Mode |
| DisplayHDR Standard | DisplayHDR True Black 400 |
| Integrated devices | Speakers |
| Comfort features | Wall mountable |
| Suitable for | Multimedia, Gaming |
Design
| VESA standard | 100 x 100 |
| Ergonomic features | Swivel function (swivel), Tilt function (tilt) |
| Tilt range | -10 - 15 ° |
| Swivel range | +/-15 ° |
| Display surface | matte |
| Frame color | white |
| Frame surface | matte |
| Frame feature | Ultra-slim frame |
| Stand color | white |
| Stand shape | angular |
Energy consumption
| Energy efficiency class SDR | F |
| Power consumption SDR | 32 kWh/1000h |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Power consumption HDR | 36 kWh/1000h |